Velykų salos statulos: ką jos reiškia?

Akmens milžinai. Vidutiniškai jie yra 13 pėdų aukščio ir sveria 14 tonų, žmogaus galva ant liemens, iškirpta vyriško pavidalo iš šiurkščių sukietėjusių vulkaninių pelenų. Salos gyventojai juos vadina „moai“ ir jie glumino etnografus, archeologus ir salos lankytojus nuo tada, kai 1722 m. čia atvyko pirmieji Europos tyrinėtojai. Kodėl ankstyvieji Velykų salų gyventojai ėmėsi šių milžiniškų statulos pastangų? Deja, nėra rašytinių įrašų (o žodinė istorija yra menka), kuri padėtų papasakoti istoriją apie šį atokų kraštą, jo žmones ir beveik 900 milžiniškų moajų, išskiriančių nevaisingą Velykų salos kraštovaizdį, reikšmę.

Velykų salos skulptūros: ką jos reiškia?

Velykų sala statulos, Moai ir ceremonijų vietos yra palei pakrantę, o jų koncentracija yra Velykų salos pietrytinėje pakrantėje. Čia moai yra labiau „standartizuotas“ dizainas ir manoma, kad jie buvo iškirpti, gabenami ir pastatyti 1400–1600 m. po Kr. , vadai ar kiti aukšto rango vyrai, užėmę svarbias pareigas Velykų salos istorijoje arba Rapa Nui – taip vietiniai gyventojai savo salai suteikė 1860 m. Archeologė Jo Anne Van Tilburg, daug metų tyrinėjusi moajus, mano, kad statulos galėjo būti sukurtos pagal įvairių svarbiausių vadų atvaizdą. Tai buvo ne individualizuotos portretinės skulptūros, o standartizuoti galingų asmenų atvaizdai. Moai taip pat gali atlikti šventą vaidmenį Rapa Nui gyvenime, veikdami kaip iškilmingi kanalai bendraujant su dievais. Pasak Van Tilburgo, jų fizinė padėtis tarp žemės ir dangaus nukelia juos į pasaulietinę ir šventą žemę; pasaulietiški savo vadovo atstovavimu ir gebėjimu fiziškai palaikyti dangų, o šventi, kai jie yra arti dangaus dievų. Van Tilburgas daro išvadą: „Todėl moai tarpininkauja tarp dangaus ir žemės, žmonių ir vadų ir dievų.

Kas yra ahu?

Žodis „ahu“ Velykų salos kultūroje turi dvi reikšmes. Pirma, ahu yra plokščias piliakalnis arba akmeninis pjedestalas, ant kurio stovi moai. Ahus yra vidutiniškai maždaug keturių pėdų aukščio. Žodis „ahu“ taip pat reiškia šventą ceremonijų vietą, kurioje stovi keli moai. Pavyzdžiui, Ahu Akivi yra ahu svetainė, kurioje stovi septyni moai. Ši Velykų salos moai statistika yra 1989 m. Van Tilburgo apklausos rezultatai. Ji pranešė: „Iki šiol Velykų saloje buvo aptiktos 887 monolitinės statulos… 397 vis dar yra vietoje karjeruose Rano Raraku centrinis gamybos centras…..Visos 288 statulos (32 % iš 887) buvo sėkmingai nugabentos į įvairias vaizdų ahu vietas… Dar 92 įrašytos kaip „gabenamos“, 47 iš jų guli įvairiose pozicijose, paruoštuose keliuose ar takeliuose už Rano Raraku zonos ribų.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Galite naudoti šias HTML žymas ir atributus: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>